Trenuleţe pentru toţi :: TRENnet

Forumul pasionaţilor de trenuleţe

Neautentificat.

#1 08.12.2012 12:16:55

simranbeauty
Membru
Înregistrat: 08.12.2012
Site web

cetatea rasnov

Modelism feroviar:

If you travel to Viseu de Sus to visit the Mocanita train, you will most likely need a place to sleep. There are plenty of hotels and pensions in town for that, but recently a much more interesting possibility has become available: to spend your night(s) on the Carpatia Express. In case you wonder what that is, its the name of the standard gauge train found in the yard of the Mocanita train station, here:

Cantonamentul de la Predeal a insemnat pentru mine si ocazia sa descopar Cetatea Rasnovului. O locatie despre care auzisem multe, trecusem pe langa ea de cateva ori, dar nu am apucat niciodata sa o vizitez. Prima amintire e legata de filmul lui Sergiu Nicolaescu, Nemuritorii, care a fost filmat, in mare parte aici, cu o distributie remarcabila si a carui coloana sonora apartine trupei Phoenix. Cateva fragmente din film vedeti in clipul de mai jos. Cand am intrat in cetate (foto dreapta), mi-am adus aminte de scena de la minutul 4:15 si va spun ca m-am emotionat teribil, fiind unul din filmele mele preferate (ca mai toate filmele lui Sergiu Nicolaescu – deh, eu sunt din generatia care a crescut cu el si cu Bud Spencer, nu cu van Damme si Schwarzenegger)...

Antet forum