Trenuleţe pentru toţi :: TRENnet

Forumul pasionaţilor de trenuleţe

Neautentificat.

#1 10.04.2009 12:00:10

lenti
Membru
Înregistrat: 10.04.2009

Pentru incepator

Buna la toata lumea,

Pentru cineva care a inceput sa-i fie insuflat microbul am si eu o intrebare:
Am observat pe site-ul trennet ca in dreptul unor vagoane este trecut "gama Hobby" si pe la alte nu, desi ele par a fi la fel, care ar fi diferenta intre cele care sunt in gama Hobby si cele care nu sunt?

Multumesc pentru raspuns.

#2 13.04.2009 10:46:45

LDH
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 17.08.2006
Site web

Re: Pentru incepator

Gama hobby se deosebeste de profi prin numarul inscriptiilor si tipul acestora.
Este clar ca profi are mai multe si chiar pentru epoci diferite.

In rest nicio diferenta avand in vedere ca matrita este aceiasi.

Tote cele bune,
LDH
"Microcentrala electrica"  in Modelism Feroviar

#3 28.05.2009 19:20:53

fpintilie
Membru
Înregistrat: 15.05.2009

Sunt un pasionat al modelismului feroviar care a intrerupt mult timp contactul cu aceasta activitate. Doresc sa revin, pasiunea este pasiune. Ma aflu in faza in care adun informatii, obiectivul final fiind o diorama, evident.
Ideile vin pe parcurs si asa mi-am amintit ca am vazut pe un site (daca nu ma insel trenulete.ro) sine combinate H0-H0e. Nu le-am dat importanta decat ca informatie, acum insa doresc sa explorez ideea mai profund. Intre timp, trenulete.ro pare sa fi disparut, ceilalti furnizori din tara pe care i-am gasit nu au asa ceva ca oferta (adica trenulet.ro, jucarii.com.ro, hgd.ro, trennet.ro), iar pe la producatorii de care am luat cunostinta (PIKO, ROCO, FLEISCHMANN, LILIPUT, JOUEF) nu am mai gasit in gama de produse sinele combinate. Ma ajuta cineva? Ce producator ofera asemenea produse?
Si mai am o rugaminte. LIMA pare ispititor ca furnizor de material rulant. Ori nu ma pricep, ori n-am rabdare sa caut suficient, nu am gasit site-ul acestui producator, ci numai dealeri. Nici Hornby International n-a fost o directie care sa ma lamureasca. Puteti sa-mi dati adresa WEB pentru LIMA?
Multumesc!

#4 02.06.2009 10:21:14

DIP
Membru
Înregistrat: 02.08.2006

@fpintilie
"Sinele combinate" adica ecartamentele incalecate sunt produse de TILLIG, continuatorul lui PILZ.
vezi: http://www.tillig.com/index-2.htm
LIMA "pare" e adevarat mai ieftin, dar LIMA era pe vremuri egal cu lipsa de calitate. E drept, acum are cateva modele tentante, unele din ele livrate si de dealerii din Romania. Actualmente LIMA face parte din holdingul Hornby: http://www.hornby-deutschland.de/

PDI

#5 04.06.2009 16:47:50

fpintilie
Membru

Multumesc PDI!

#6 10.06.2009 18:54:54

fpintilie
Membru

Revin. Am terminat un vagon de marfa Lgbd/Lgs ale carui desene le-am gasit pe www.trainz.uv.ro. Din pacate, multele inexactitati m-au determinat sa-l abandonez pe moment (cutia trebuie regandita si refacuta, sistemul cuplelor este deficitar si trebuie regandit,partea de rulare a iesit bine, vagonul ruleaza frumos). Voi reveni dupa ce voi construi al doilea vagon, de data asta cautand noi solutii: si LDH, pe care nu l-am mai gasit pe aici, mi-a dat ideea: vagonul de calatori BMD.
    Am inceput sa-l construiesc de la zero, platforma de baza este aproape gata si chiar am realizat un colector functional ca sa pot realiza iluminarea interiorului (am postat ceva la Atelier). Ma impiedic de trei probleme:
    1.Vagonul trebuie sa aiba dedesubt ceva elemente (cutie pentru acumulatori, conducte, rezervor de aer comprimat etc.) care nu sunt pe desenele gasite tot datorita lui LDH. Mai mult, pe desene, apare un sistem de ranforsare pe care nu-l pot vedea in fotografia de slaba calitate gasita. Are cineva posibilitatea sa ma ajute cu planuri mai detaliate sau fotografii mai clare ale vagonului BMD sau ale unor vagoane din clasa lui?
    2.Pe vagon sunt niste inscriptii (multe n-am sa le pot realiza deocamdata), printre ele si cifra indicand clasa. Pe fotografia gasita, n-am putut identifica inscriptiile si, mai ales, locul unde este amplasata cifra indicand clasa: macar pe aceasta s-o pun. Exista cumva posibilitatea sa aflu? Cu asemenea vagoane stiu ca am calatorit, copil fiind, de la Bacau la Bicaz, dar de atunci au trecut ceva ani.
    3.Este clar ca, manual, n-am sa pot inscriptiona vagoanele. Trebuie sa existe letraset pe undeva, un magazin virtual pe care nu l-am gasit inca. Ma intereseaza din cel cu literele mici, pentru machete H0. Poate cineva sa ma indrume?
    Cu respect.

#7 11.06.2009 10:56:45

cosmin78
Membru
Locaţie: Porto
Înregistrat: 22.07.2007

LDH sau DIP te pot ajuta....cu decalurile (inscriptiile) e mai nasoala treaba,nu se gasesc sad

#8 12.06.2009 06:53:53

LDH
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 17.08.2006
Site web

Salut,

Putina rabdare si or sa vina desenele.
Cu fotografiile este o problema deoarece nu le am, doar ce am gasit pe net si in "Istoricul Tractiunii Feroviare in Romania", poze mici care, datorita hartii pe care au fost tiparite, sunt cam neclare.
Ma bucur ca ai abordat tema si incercam sa te ajutam

Spoor!

Tote cele bune,
LDH
"Microcentrala electrica"  in Modelism Feroviar

#9 13.06.2009 22:35:49

fpintilie
Membru

Multumesc tuturor.
    Pana una-alta, am gasit site-ul www.morop.org cu normele NEM: cele mai multe sunt in germana (probabil toata lista), dar se gasesc si in franceza si engleza (dar in engleza sunt cele mai putine din toata lista in germana). Interesant si util pentru cel care doreste sa execute modele compatibile cu cele profesionale.

Pe curand!

#10 19.06.2009 05:48:36

fpintilie
Membru

Punt si aici aceeasi intrebare ca la sectiunea Atelier? ARE CINEVA CEVA FOTOGRAFII CU VAGOANE DE CALATORI ROMANESTI VECHI PE DOUA OSII? M-ar ajuta la echiparea machetei vagonului BMD.
    Este vorba de plasarea generatorului electric. Nu stiu cum este amplasat.

Antet forum