Trenuleţe pentru toţi :: TRENnet

Forumul pasionaţilor de trenuleţe

Neautentificat.

#1 23.08.2006 03:43:53

LocoTT
Membru
Înregistrat: 23.08.2006

Digitalul in modelismul feroviar

Sper sa nu se supere cineva ca deschid acest subiect, mai ales ca sunt si incepator in era   modelismului feroviar digital, insa sper ca informatiile pe care le vom posta aici fiecare sa ne fie de folos si nu numai noua ci si celorlalti care inca nu au descoperit acest forum.

Putin, putin despre digital am mai citit pe internet, pe site-ul piko si pe site-ul lenz.de. Cele mai multe informatii le-am gasit pe site-ul de la lenz, desi am ramas cu cateva nedumeriri cum ar fi:

- acele parti digitale care fac ca machetele sa mearga in format digital sunt universale pt toate scarile, deoarece poate as dori sa optez pt o asemenea varianta pe TT, insa din lipsa de produse in viitor sa pot folosi aceleasi parti si la scara H0.

- alta nedumerire ar fi aceea legata de partea digitala care se monteaza la locomotiva. Decodoarele facute de Piko le pot monta si pe o alta locomotiva facuta de alta firma, tillig spre exemplu sau merg doar piko cu piko ?

- kitul de baza digital de la piko de mai jos l-as putea folosi si la cele 2 locomotive TT pe care le aveti pe site si eventual la modele de la tillig daca as gasi pe undeva, deoarece pe site-ul piko.de la scara este trecut doar H0 si n-as vrea sa apara cine stie ce diferenta de tensiuni si sa iasa fum din locomotive din transformatorul de priza si statia digitala?

http://www.piko.de/produkt_db/check.php … p;id=55011

Editat ultima oară de LocoTT (23.08.2006 03:58:35)

#2 23.08.2006 14:50:42

catalois
Administrator
Înregistrat: 01.08.2006

Re: Digitalul in modelismul feroviar

Salut,
decodoarele respecta un STAS care nu are legatura directa cu scara si tipul de produs pe care se monteaza si nici cu producatorul. Ca sa vezi daca un decodor se potriveste acolo unde vrei sa-l pui, nu trebuie decit sa verifici numarul de pini al decodorului, care trebuie sa fie acelasi cu numarul de pini din mufa in care se va monta. In cazul in care locomotiva nu este pregatita pentru digital (nu are mufa), atunci nu mai e cazul sa-ti faci griji, iti faci singur conexiunile.
Piko nu produce decodoare, ci le foloseste pe cele facute de Motorola(ce avem noi pe stoc acum) si de Lenz. In momentul de fata decodoarele pe care le avem de la Piko, sunt de ultima generatie, ceea ce inseamna ca au posibilitatea de a controla puterea locomotivei, adica daca urca o panta, locomotiva isi va creste puterea automat, astfel incit sa-si pastreze constanta viteza.La fel si la vale sau in sarcina crescuta.
In consecinta, daca numarul de pini se potriveste si dimensiunile fizice iti permit sa introduci CIP-ul in locomotiva, in rest nu mai trebuie sa-ti faci griji despre cine a produs cip-ul sau locomotiva sau ca va iesi fum de undeva.
Cit despre setul de digital 55011 de la piko, poate de asemenea fi folosit si la TT, dar nu stim daca dimensiunile fizice ale cipului pentru locomotiva, ti-o permit.
Sunt sigur ca sunt oameni care stiu mai multe, si cu timpul vei obtine informatii mai precise de pe acest forum.

#3 23.08.2006 21:04:43

LocoTT
Membru

ok, iti multumesc pt informatii.

in legatura cu acel model piko de decodor pt locomotive de pe site-ul tau si mie mi se pare cam mare pt locomotive TT, pe internet chiar am vazut o comparatie a unei lomotive atat pe H0 cat si TT si intradevar cred ca nu prea ar avea loc. ca marime modelul pe H0 fiind un urias pe langa modelul pe TT.

si inca o mica intrebare referitoare la decodor pt locomotive, cunosti alt model de decodor care s-ar potrivi si care s-ar gasi si pe la noi ?

si tot legat de kitul de comanda digitala de la Piko, alimentarea la sina TT se face identic u cea de la H0 sau foloseste o metoda diferita ? Eventual un cablu cu alte mufe ?

mersi de ajutor si imi cer scuze de insistenta in privinta scarii TT, insa sunt asa de dezamagit de lipsa spatiului pt H0 mai ales ca as putea sa iau foarte multe produse care le ai pe site si sunt si foarte frumoase,

locoTT

#4 07.09.2006 11:08:09

COObra
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 11.08.2006

LocoTT vazi ca eu am de vanzare ceva TT inclusiv sine, macaze, capete de linie, etc.
iti dau un link sper sa nu se supere adminii.
http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=1782

#5 14.09.2006 12:50:04

athos
Administrator

Incepind de azi, puteti citi la http://www.piko.ro/ , Manualul Piko Digital. Momentan am publicat doar prima lectie. Asteptam mesajele dumneavoastra ca sa stim daca merita efortul traducerii si publicarii.

#6 14.09.2006 17:53:54

hysterix
Membru
Înregistrat: 14.09.2006

Cred ca pentru incepatori e foarte util manualul. Asa ca astept mai mult.

#7 14.09.2006 22:50:03

COObra
Membru

excelenta ideea.
daca permiteti un sfat. faceti in asa fel incat daca apas pe un link pe forum sa se deschida in pagina noua ca altfel ma scoate de pe forum.

#8 14.09.2006 23:37:34

catalois
Administrator

Din pacate nu se poate, singura varianta care ramine este sa dati click dreapta si ''open in new window''.

#9 15.09.2006 22:20:50

COObra
Membru

asta este daca nu se poate nu se poate.
oricum imi mentin afirmatia...ideea cu tradusul manualului este excelenta.
iar prin experienta voastra puteti chiar sa il adaptati nu sa fie tradus cuvant cu cuvant. nu cred ca intereseaza pe nimeni expresia aia cu "felicitari acum aveti sistem digital" sau cum era
pe toti care avem digital ne intereseaza sa le stapanim cat mai bine.

#10 15.09.2006 23:29:31

catalois
Administrator

ok, o vom face, dar nu va fi la fel de usor ca la revista Tren Magazin, adica o scanam si gata. Vom traduce citeva pagini pe saptamina.

Antet forum