Trenuleţe pentru toţi :: TRENnet

Forumul pasionaţilor de trenuleţe

Neautentificat.

#1 04.11.2006 14:54:20

kriss13
Membru
Înregistrat: 03.11.2006

Compatibilitate intre producatori.

Se pot schimba cuplele originale ale unei locmotive(vagon) facut de o firma ptr a o lega cu un alt vagon (loco) de la alta firma?
Am locomotiva HO Mehano si vagoane HO Piko. L acare pot schimba cuplele si de care tip sint?
eventual un link cu denumirile cuplelor firmelor producatoare si gasesc eu pe net seturi de cuple eventual.

multam

#2 07.11.2006 17:01:35

sir_vaska
Membru
Înregistrat: 06.10.2006

Re: Compatibilitate intre producatori.

Salut
  Cel mai bine e sa pastrezi cuplele la vagoane si sa adaptezi cuple piko si la locomotiva.
  Gasesti si pe site-u care gazduieste acest forum ...

#3 07.11.2006 20:20:03

DIP
Membru
Înregistrat: 02.08.2006

Cuplele standardizate NEM sunt intersanjabile. Asta desigur daca vehiculul are prindere standardizata NEM.
Vezi NEM 362
http://www.miba.de/morop/nem362-d.pdf
Vezi si NEM351.
De regula modelele ROCO se livreaza cu mai multe seturi de cuple: standard, scurta si compatibila Fleischmann.
PDI

#4 15.09.2009 01:17:53

EA060
Membru
Înregistrat: 12.09.2009

Ca fermitate a prinderii prefer cuplele scurte Piko, dar ca utilitate cele de la Roco. Si inca ceva: nu folositi cuple scurte daca geometria liniilor curbe nu este suficient de generoasa - riscati sa uzati excesiv arcurile sistemelor cinematice, si uneori, avarierea cuplelor scurte, rupere de tampoane, etc. Am patit-o...  Cu bine!

Railway is my way!

#5 22.10.2009 10:17:51

stroeramona
Membru
Înregistrat: 22.10.2009

Buna ziua

am un trenulet cu vagoane de marfa PIKO HO destul de vechi, cam de acum 20 ani din copilarie. Locomotiva este buna dar vagoanele s au rupt (un vagon Shell, un container, un vagon de marfa acoperit si unul descoperit). As vrea sa comand unele noi, tot PIKO HO. Intrebarea este: se vor potrivi cu locomotiva?

Multumesc pentru ajutor
Ramona

#6 22.10.2009 10:21:04

LDH
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 17.08.2006
Site web

stroeramona a scris:

Buna ziua

am un trenulet cu vagoane de marfa PIKO HO destul de vechi, cam de acum 20 ani din copilarie. Locomotiva este buna dar vagoanele s au rupt (un vagon Shell, un container, un vagon de marfa acoperit si unul descoperit). As vrea sa comand unele noi, tot PIKO HO. Intrebarea este: se vor potrivi cu locomotiva?

Multumesc pentru ajutor
Ramona

Da, se potrivesc deoarece sunt la aceiasi scara

Tote cele bune,
LDH
"Microcentrala electrica"  in Modelism Feroviar

#7 06.01.2010 23:22:06

13cristi
Membru
Înregistrat: 06.01.2010

Nu conosc foarte multe de aceea intreb cunoscatorii: 100% sunt incompatibile firmele? nu exista posibilitatea ca o locomotiva de la A.C.M.E. sa se poata prinde la vagoanea PIKO (sau invers)? binenteles ca sunt la aceeasi scara.
La sine se poate intampla incompatibilitate?

Mersi anticipat wink

Sunt bun prieten cu Thomas big_smile

#8 06.01.2010 23:41:05

LDH
Membru
Înregistrat: 17.08.2006
Site web

Buna seara Cristi,

Astazi toate modelele, indiferent de producator, se pot cupla intre ele deoarece sunt echipate, standard, cu cuple NEM.
Deci o locomotiva de la ACME se poate lega de vagoane PIKO

La sine exista incompatibilitate, inca, deoarece unii producatori folosesc sine, asa zisele profi cu, inaltime de 2,1 mm iar ceilalti, majoritatea, sine cu inaltimea de 2,5 mm.
Exista un remediu si pentru asta: clipsurile de adaptare intre sine cu inaltimi diferite.

In concluzie toate sunt rezolvabile.

Spoor!

Tote cele bune,
LDH
"Microcentrala electrica"  in Modelism Feroviar

#9 03.07.2010 12:05:25

GFN
Membru
Înregistrat: 03.07.2010

Buna ziua! De curand am achizitionat un startset Piko si as dori sa continui sa achizitionez in continuare diverse modele pentru a mari colectia de la firme diferite(ex Roco). Am auzit de la vanzator ca la modelele Roco ar trebui schimbate rotile cu unele de la Piko pentru ca nu ar fi compatibile.
As dori sa aflu de la cunoscatori cate ceva despre acest lucru.
Multumesc anticipat.

#10 05.07.2010 09:37:40

DIP
Membru
Înregistrat: 02.08.2006

"Am auzit de la vanzator ca la modelele Roco ar trebui schimbate rotile cu unele de la Piko"
:-0

Singura incompatibilitate e intre (unele) modele de curent alternativ si cele de curent continuu, primele avand de regula osia in scurt (rotile neizolate).
Toate modele de CC respecta NEM 310, deci in nici un caz nu se poate vorbi de "necompatibilitate" la roti.
Asa ca pune fara frica pe aceesi linie, Fleischmann, ROCO, Liliput, Brawa si tot ce mai gasesti in lista asta
http://www.miba.de/herstell/index.htm,
singura grija fiind sa folosesti cuple compatibile.

PDI

Antet forum