Trenuleţe pentru toţi :: TRENnet

Forumul pasionaţilor de trenuleţe

Neautentificat.

#1 19.07.2008 11:07:43

LDH
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 17.08.2006
Site web

08. Alin Nistor

Salutandu-l si urandu-i bun venit lui Alin constatam cu bucurie ca acest concurs pe langa faptul ca este international a inceput sa stranga randurile modelistilor feroviari din toata tara

Sunt reprezentate aproape toate regiunile tarii si asta nu poate decat sa ne bucure.

Ce sa iti fac Alin?

Am simtit nevoia sa fac aceasta introducere odata cu venirea ta de pe meleaguri ardelene.

Nesansa ta, daca o putem numi asa, este alta.

Iti cunoastem lucrarile, unii dintre noi au avut ocazia sa le vada pe viu si ca in cazul celorlati participanti ne vom astepta la ce este mai bun din partea ta.

Sunt sigur ca asa va fi.

Asteptand sa ne pretzinti lucrarea iti uram

Bafta si spoor!

Tote cele bune,
LDH
"Microcentrala electrica"  in Modelism Feroviar

#2 19.07.2008 18:45:40

alin
Membru
Înregistrat: 19.07.2008

Re: 08. Alin Nistor

salut tuturor si bine v-am regasit!
Pe cei mai multi ii cunosc, deocamdata pe forumuri, dar cine stie...
Concursul este deosebit , aduce un aer nou, o provocare inedita in comunitatea de modelisti feroviari romani ( nu doar in  randul concurentilor ci si in cel al "spectatorilor").Pe forumurile din "afara" se mai pot vedea creeatii  de material rulant, facute acasa,unele de exceptie .La noi sint mai rare "indraznelile" acestea.Sper sa reusesc si eu sa construiesc un model daca nu reusit macar acceptabil.
Pe de alta parte consider ca toti sintem castigatori.Ne castigam fiecare un LDM, nu e asa?Si o experienta noua.
Mult succes tuturor!

#3 10.09.2008 12:48:40

alin
Membru

O nedumerire am, poate s-a scris si mi-a scapat mie.Cum arata modelul real pe "burta"? are o placa plina, ii neted?Asa cum s-a propus in proiectul lui LDH pt modelul la scara(PDF nr 6)?Vreau sa incep cu debitarea sasiului, si a placii spate fata+spate + respectiva placa de inchidere a a sasiului+placa de baza caroserie si as vreau sa stiu daca placa e prpunerea pt 1:87 sau exista ceva asemanator la modelul 1:1.O sa incep direct cu modelul de alama, si greselile costa timp si...bani

Editat ultima oară de alin (10.09.2008 12:49:41)

#4 10.09.2008 13:41:23

LDH
Membru
Site web

alin a scris:

O nedumerire am, poate s-a scris si mi-a scapat mie.Cum arata modelul real pe "burta"? are o placa plina, ii neted?Asa cum s-a propus in proiectul lui LDH pt modelul la scara(PDF nr 6)?Vreau sa incep cu debitarea sasiului, si a placii spate fata+spate + respectiva placa de inchidere a a sasiului+placa de baza caroserie si as vreau sa stiu daca placa e prpunerea pt 1:87 sau exista ceva asemanator la modelul 1:1.O sa incep direct cu modelul de alama, si greselile costa timp si...bani

Pe burta se vad lonjeroanele fremului, axele rotilor, suspensia, motorul, cutia de viteze si podeaua cabinei

Placa de baza este exact asa si la 1:1 cu o mica diferenta, este decupata in dreptul motorului

Tu o sa o decupezi in functie de amplasamentul motorului pe care-l pui si este posibil ca podeaua cabinei sa fie mai sus sau la nivel, depinde de solutia aleasa

Tote cele bune,
LDH

#5 14.09.2008 12:54:19

alin
Membru

alte intrebari:
1.placa de baza caroserie are modelul acela striat doar in exteriorul locomotivei sau si in interiorul cabinei?
2.In una din pozele cu LDM apare o placuta turnata din fonta cu data fabricatie si uzina (23 August).Unde este amplasata respectiva placa si cam ce dimensiuni are?
3.Decupajul pentru motor in placa baza este la fel de mare ( ma refer la proiectul facut de Dorel) si la masina 1:1? sau e mai mic?

#6 14.09.2008 17:19:02

LDH
Membru
Site web

Ei, avem cateva probleme deoarece informatiile care trebuiau sa vina nu au venit.

1.probail tabla striata se continua si in interiorul cabinei desi acolo podeaua este ceva mai inalta
2.Am sa caut sa vad ce este cu acea placa, ma uit prin cartile de pe acasa si daca sunt informatii vi le aduc la cunostinta.
3.Decupajul pentru motor este sigur lat cat distanta dintre lonjeroanele fremului iar lungimea cat lungimea capotei motorului.

Tote cele bune,
LDH

#7 06.10.2008 12:12:57

alin
Membru

Forumu ` asta imi aduce aminte de prima mea Dacie.Trebuia sa-i dau iarna mai multe click-uri pana sa o ia din loc.
Vad ca azi functioneaza cu o serie de mici eforturi de mouse.Am niste fotografii de aratat concurentilor cu un LDM care s-a lasat fotografiat de mine in urma cu 2 sapatamani si vroiam sa-mi aduc si eu umila mea contributie la acest concurs.Neavand galerie foto proprie , voi incerca sa le up-loadez in photobucket prima data.Napier  cred ca se va bucura sa observe o serie de detalii, surprinse de un fotograf constiincios dar nu tocmai profesionist.

#8 09.10.2008 21:19:44

LDH
Membru
Site web

Daca nu reuseste Alin sa scrie, priblemele cu forumul vad ca inca persita, am sa incerc sa pun eu materialul

Scrie direct in caseta de sub text, nu da click pe "Trimite mesaj" din dreapta dupa care click "Trimite" de sub caseta

Indiferent ce iti apare, intra pe trennet si inapoi pe forum. Sigur mesajul a fost trimis

Tote cele bune,
LDH

#9 09.10.2008 21:21:39

LDH
Membru
Site web

alin a scris:

Forumul nu merge deloc, sau nu merge deloc la mine.Daca reusesti tu sa postezi la mine ti-as fi recunoscator.Am ales metoda asta stupida de a scrie in propriul meu post ca sa nu apar hocus pocus cu locomotiva in ultima zi de concurs, sau poate nici atunci.

In prima luna am zis ca nu are rost sa ma apuc ca era vara , prea frumos afara si prea mult timp pana la final.In a doua luna am inceput sa ma uit la proiect si sa fac un plan, sa hotarsc materialele si tehnica de lucru.Am sovait mult intre diverse materiale –ABS, forres,tabla de otel,alama , plexit , am contactat diverse firme si colaboratori pe linie de firma care stiam ca poseda diverse utilaje, etc.In cele din urma luasem hotararea sa o fac din tabla de alama, decupata cu CNC dupa proiectul care il si pregatisem…Noah, dupa n-spe mii de promisiuni si tergiversari am renuntat la diverse tehnici disponibile la anumiti colaboratori minunati, timpul deja ma presa dar imi ziceam “ok,ok, don`t panic, don`t panic….” Insa a mai trecut o luna si practic intrasem in ultima si mi-am zis ,” noah, you may panic” asa ca m-am apucat in forta.

Primele poze sint de cc 2-3 saptamani si reprezinta primele incercari si teste pt Malaxa.Cum forumul era impasibil la  click-urile mele nu m-am efortat prea tare sa le prezint.Celelalte poze sint recente , de  2 zile.Sint mai multe poze dar nemaifiind de actualitate un mai e cazul  sa le prezint.

Am renuntat din start sa fac modelul din carton, intrucat ma gandeam initial ca e plicticos de construit doua modele si lucrul cu hartia nu iti creeaza efectiv indemanare petru prelucrarea metalului.Nu stiu daca rationamentul e corect in totalitate, adevarul este ca lucrul la o macheta fie ea chiar si din carton iti da sansa sa te obisnuiesti cu scara, care nu e prea prietenoasa (1:87-ele asta al nostru)mai ales la constructiile de la 0 la vehicule .Sigur, pe ecranul monitorului nici o piesa un pare prea mica sau prea greu de facut, pentru ca Zoom-ul te pacaleste nemaipomenit.Dupa ce plotezi desenul la scara si te uiti un pic cam cum arata pe hartie o piesa sau alta, noah, parca nu mai pare asa de simplu…

http://i57.photobucket.com/albums/g206/siliconu/th_Imagine048.jpg

Primele faze de lucru:am trasat longeroanele , placile fata –spate si placa de baza (fara procesor) pe o foaie de alama de 0.5, le-am taiat ceva mai mari si le-am slefuit cu minifreza electrica.Gaurile sint date cu port-burghiul din imagine (un cunosc echivalenta cuvantului in Ro).Tehnica iti confera precizie mult mai mare decat cu clasica bormasina, insa dureaza evident, mai mult.
http://i57.photobucket.com/albums/g206/siliconu/th_DSCN5791.jpg http://i57.photobucket.com/albums/g206/siliconu/th_DSCN5792.jpg http://i57.photobucket.com/albums/g206/siliconu/th_DSCN5793.jpg

Dupa aceea le-am lipit, un carcotiti prea tare la lipituri, au iesit cum au iesit, principala grija a fost asigurarea unei geometri corecte, paralelism, unghiuri de 90, etc.Sigur, excesul de cositor se poate indeparta cu ceva efort, insa cum scapasem freza si pe unde nu trebuia, am hotarat ca e doar un test si ca fac alte piese, tot de alama.
http://i57.photobucket.com/albums/g206/siliconu/th_Imagine002.jpg http://i57.photobucket.com/albums/g206/siliconu/th_Imagine003.jpg

Placa de baza (denumita generic PB) este prima piesa produsa prin fotodecupare la o firma care prelucreaza profesional cablaje electronice.Poseda scule profesionale si am norocul  sa ii numar pe lista colaboratorilor mei, de aceasta data din randul celor seriosi.Sculele folosite au preturi in E care se termina cu multe zero-uri in coada, insa si pentru ei a fost oarecum o noutate prelucrarea prin corodare a unor grosimi de material de 0.4-0.5 mm.

Timpul e scurt, din fericire mi-am luat o mica vacanta de 1 saptamana si mi-am propus sa lucrez cam 10 ore pe zi.
Sper sa reusesc sa termin tot ce mi-am trecut pe lista.Nu uitati, nu conteaza ce Proxxon-uri si Dewalt-uri avem sau nu avem in panoplie ci ceea ce ramane pe bancul de lucru la final. Salutare ,spor si perfomanta

Tote cele bune,
LDH

#10 09.10.2008 21:28:05

LDH
Membru
Site web

alin a scris:

Nu uitati, nu conteaza ce Proxxon-uri si Dewalt-uri avem sau nu avem in panoplie ci ceea ce ramane pe bancul de lucru la final. Salutare ,spor si perfomanta

Cum nu se poate mai adevarat

alin a scris:

Gaurile sint date cu port-burghiul din imagine (un cunosc echivalenta cuvantului in Ro).

Asa sau mandrina de mana, este acelasi lucru desi mie mi se pare mai corect portburghiu
Eu nu am asa ceva dar am doua mandrine rapide cu o prelungire in care pun burghiele iar gaurirea o fac manual.
Mai incet dar mai precis.

Spoor in continuare la model si eu sper sa reusesti sa faci ce ti-ai propus.

Tote cele bune,
LDH

Antet forum