Trenuleţe pentru toţi :: TRENnet

Forumul pasionaţilor de trenuleţe

Neautentificat.

#1 14.07.2008 17:51:09

LDH
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 17.08.2006
Site web

CONCURS 2008, LDM 12 Malaxa

Incercand sa impulsionam modelismul feroviar din Romania, pasiunea pentru aceasta ramura a modelismului precum si constructia de modele romanesti ne-am gandit (organizatori si sponsori) ca ar fi de bun augur un concurs.

PRIMUL CONCURS de modelism feroviar din ROMANIA avand ca tema construirea de la ZERO a unei locomotive romanesti!!!

De la idee la punerea in practica drumul nu este lung asa ca jumatate din el l-am facut noi venind in intampinarea voastra cu aceasta propunere.

Cealalalta jumatate, cea mai importanta, depinde de voi, voi cei ce veti participa la acest concurs, voi cei ce dand dovada de indemanare veti incerca sa puneti in practica si sa realizati efectiv un model functional al locomotivei diesel mecanice LDM12 Malaxa.

Detalii legate de acest concurs gasiti AICI

Nu este obligatoriu sa castigati, nu este o conditie, important este sa participati.

Editat ultima oară de LDH (25.07.2008 15:37:17)

Tote cele bune,
LDH
"Microcentrala electrica"  in Modelism Feroviar

#2 14.07.2008 20:37:05

LDH
Membru
Site web

Re: CONCURS 2008, LDM 12 Malaxa

Asa cum ati vazut pe situl Modelism Feroviar planurile locomotivei, in format PDF, se pot descarca fara probleme.

In scurt timp vor fi puse si desenele de executie ale modelului pentru scara 1:87 (H0) pentru o standardizare a dimensiunilor constructive chiar daca vor fi necesare unele compromisuri legate de cote.

Sa nu uitam ca nu am ajuns sa masuram un model real si unele dimensiuni sunt aproximate.

Daca pana la data limita de inscriere apar elemnte noi care ne permit refacerea unor parti din desenele de executie si aducerea partilor constructive vizate la dimensiunile reale vom comunica acest lucru iar desenele vor fi disponibile.

Dupa data limita de inscriere in concurs nu vor mai fi operate nici un fel de modificari ale planurilor.

Tote cele bune,
LDH

#3 15.07.2008 15:05:14

LDH
Membru
Site web

Primele desene pentru executie cu desfasurata postului de conducere si sasiu, in format PDF, AICI

La cerere putem trimite si desene in format dwg

Tote cele bune,
LDH

#4 16.07.2008 00:55:30

LDH
Membru
Site web

Pentru o documentare buna legata de LDM12 va invit AICI unde veti gasi materiale  oferite cu amabilitate de catre Catalin si NapierDeltic carora le multumesc.

Sper ca cei care detin informatii si fotografii care sa ne ajute sa aducem planurile cat mai aproape de adevar si pe concurenti sa-si finalizeze lucrarile ne vor da o mana de ajutor.

Multumesc

Tote cele bune,
LDH

#5 16.07.2008 08:19:57

LDH
Membru
Site web

Revenind putin la documentatie

Dupa cum am spus aceasta este disponibila in trei variante: jpg, PDF si dwg iar pe sit doar PDF

Rugamintea mea este ca dupa ce le studiati, sunt sigur cu atentie, sa semnalati orice vi se pare ca nu este corect ca, nah - vorba unui preten de la Arad, e posibil sa fi gresit si noi.

Nu va grabiti cu rotile deoarece este posibil (90% sanse) sa vi le punem noi la dispozitie pentru scara 1:87 chair daca o sa trebuiasaca sa adaugati la ele contragreutatea, gaura pentru biela (cum naiba sa adaugi o gaura?) si evident pinionul sau fulia de antrenare a axei.

Ati remarcat ca am spus pinionul sau fulia de antrenare a axei.

Am spus asa deoarece nu este obligatoriu un sistem anume de actionare a axei rotii motoare.
Fiecare are libertatea sa faca cum ii este mai usor.

Cateva ideii pe aceasta tema vor fi. Nu va asteptati sa fie ceva ce nu ati mai vazut ca sigur ati mai vazut la modelele pe care le aveti.

Spoor!

Tote cele bune,
LDH

#6 16.07.2008 23:59:10

LDH
Membru
Site web

Vreau sa va anunt ca am gasit rotile de care aveam nevoie

http://i109.photobucket.com/albums/n55/Dadu_01/6.jpg

Au diametrul necesar si 10 spite.

Mai trebuie adaugate contragreutatile, prinderea bielei si roata dintata sau fulia pe axa motoare.

Sa vedem cum facem sa le aducem deorece toti inscrisii in concurs la categoria 1:87 vor primi un set de doua osii pentru LDM-ul lor.

Deja vorbim de categorii avand in vedere ca s-au inscris concurenti la sacra 1:160 (N), pentru o constructie din carton si ne ameninta cineva cu un G   

Daca tot suntem la momentul anunturilor vreau sa le aduc la cunostinta potentialilor viitori concurenti, in primul rand, dar si actualilor ca nu este obligatoriu ca un concurent sa faca un model.

Asa cum un concurent poate sa faca mai multe exemplare, mai multi concurenti se pot constitui intr-o echipa si sa construiasca o macheta fara ca asta sa aibe influenta asupra aprecierii.

Nu punctam concurentii punctam machetele realizate

Tote cele bune,
LDH

#7 17.07.2008 15:42:11

LDH
Membru
Site web

Un nou set de fotografii la rezolutie mare oferite de Romrail caruia ii multumim AICI

Legat de desene

Rog participantii sa mai aibe putina rabdare si sa nu se apuce de lucru desi sunt sigur ca-i "ard" mainile.

In cel mai scurt timp refac desenele dupa masuratori efectuate pe modelul original.

Evident ca in urma RK-urilor masina a suferit modificari dar asta nu are importanta deoarece fiecare este liber sa-si aleaga epoca.

Horia Radulescu propune o varianta de motorizare, in primul rand pentru 1:160 (N), ce se poate aplica fara probleme si la 1:87 (H0)

Motorizarea unui vagon Gb, vagon de serviciu folosit la manevra, o solutie excelenta in folosul detalierii "monstrului"

Nu am impus conditii de motorizare asa ca fiecare face cum crede ca este mai bine.

Important este sa se "miste bine" ca doar este vedeta

Tote cele bune,
LDH

#8 17.07.2008 20:46:58

LDH
Membru
Site web

Tot legat de planuri 

Chiar daca o sa refac planurile si or sa fie corectate conform masuratorilor parerea noastra este ca dimensiunile actuale sunt OK pentru scara 1:87.

Se accepta acest compromis :wink:

Cei care au posibilitatea sa taie cu laserul isi pot permite doua zecimale dupa milimetru.

Alegerea este la voi

Spoor!

Tote cele bune,
LDH

#9 17.07.2008 21:33:29

LDH
Membru
Site web

De la planuri revenim la ce ne durea mai mult

Rotile

Ele erau in casa dar nu am stiut pana nu am deschis cutia si m-am pus pe masuratori

Si ce credeti?

Chiar sunt cele care ne trebuie.

Rotile sunt de Mallet, ROCO 43284, o batrana locomotiva venita din Ep.I

10 spite, contragreutate, loc de fixare biela, adica strictul necesar

Era sa uit. Are si pinion pe axa

Si uite asa am adus "Batranica" in fata garii Lipanesti pentru o sedinta foto

Daca rezolvam sa le si gasim am rezolvat jumatate din LDM

http://i291.photobucket.com/albums/ll298/indiracojocaru/IMG_1849.jpg

http://i291.photobucket.com/albums/ll298/indiracojocaru/IMG_1847.jpg

Mai discutam pe aceasta tema

Tote cele bune,
LDH

#10 20.07.2008 18:20:27

LDH
Membru
Site web

Brb ...

Cine ne da o mana de ajutor in gasirea rotilor de care avem nevoie pentru LDM.

Am cautat de ma dor buricele degetelor si nu am gasit.

ROCO era o idee buna, excelenta as putea spune, dar nu am gasit rotile

Are cineva o idee care sa ne scoata din impas?

Tote cele bune,
LDH

Antet forum